هنر سفالگری تبریز

سفال از کهن ترین و مهم ترین صنایع دستی ایران محسوب می شود. از ابتدا انسان از سفال به عنوان ظروف نگهداری برای انواع نوشیدنی و مواد غذایی استفاده می کرده است. سفالگری در آذربایجان شرقی نیز یکی از صنایع دستی مهم و خاص است. در اغلب شهرها از خاک رس برای ساخت ظروف سفالی استفاده می شود. در شمال تبریز کوهی سرخ رنگ که همواره در آفتاب می درخشد وجود دارد که سرشار از آهن است. از خاک رس این کوه برای سفالگری استفاده می شود. ولی اغلب ظروف سفالی در تبریز از خاک سفید (کائولین) که از معدن شهر زنوز برداشت می شود، ساخته می شود.

ابتدا کائولین را به شکل سنگ از معدن استخراج می کنند. سپس آنها را با آب مرطوب کرده، سپس در آفتاب پهن می کنند تا خشک شود. پس از خشک شدن آنها را آسیاب می کنند. چون خاک سفید چسبندگی کمی دارد از پودر شیشه در گل برای ایجاد چسبندگی استفاده می کنند. پس از آنکه گل یک روز استراحت کرد، قابل استفاده و چرخ کاری است.

پس از آن بدنه ظروف سفالی با چرخ ساخته شده و یک روز آنها را در کارگاه قرار می دهند تا خشک شود. سپس آنها را در گرمخانه قرار می دهند تا کاملا خشک شود. پس از آن، ظروف را سمباده زده و با ابر خیس صیقل می دهند. اگر ظرف دسته دار باشد، دسته در این مرحله به آن اضافه می شود. در انتها ظرف آماده ی تزیین است. روش های مختلفی برای ایجاد نقوش زیبا بر روی سفال وجود دارد که عبارتند از: نقاشی با رنگ و قلم مو، کنده کاری، برجسته کاری و مشبک سازی.

برای لعاب دهی می توان در یک مرحله ظرف را در کوره پخت. ولی برای کاهش خطر شکستن ظرف، این کار در دو مرحله انجام می شود. ابتدا ظروف با 700 درجه سانتیگراد خام پخت می شوند، سپس ظروف خام پخت شده  را در محلولی رقیق از آب و گل غوطه ور می کنند، سپس ظروف را خشک کرده و برای لعاب دهی آماده می شوند. برای ظروفی که دارای نقش و طرح هستند، ابتدا آنها را در لعاب شفاف غوطه ور می کنند. سپس ظروف را می چینند تا لعاب آنها خشک شود، پس از آن لعاب کف ظروف را با سمباده پاک می کنند تا به کوره نچسبد.

4 replies on “هنر سفالگری تبریز”

 • سلااااام من از ست هفتسین که چنتا خانومن خیللیییی خوشم اومد قیمتش با ظرف ماهیش چنده؟؟چجوری میشه سفارش بدم.خواهشن پاسخگو باشین👀

  • باسلام و احترام
   در مقاله نامبرده تنها در خصوص هنر صنایع دستی نامبرده توضیحاتی ارائه شده است. عکس مربوط به یکی از نمایشگاه های صنایع دستی در شهر تبریز هستش. سابق بر این افراد زیادی مانند شما بابت خرید این محصولات تماس گرفتند متاسفانه اطلاعی در خصوص تولید کننده آن هنوز بدست نیاورده ایم. در صورتی که سازنده یافت شود حتما از طریق همین دیدگاه به مخاطبین محترم این صنایع دستی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 • با سلام
  من از این بانوان هفت سین به همراه کاسه آب که برای چیدن سیب و یا گذاشتن ماهی بکار می رود بسیار خوشم آمده آیا این تولید را بصورت انبوه می رسانید که خریداری شود چون ما در تهران زندگی می کنیم. با تشکر

  • با سلام خیر در حال حاضر امکان فروش این محصول را نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *