سفال نقش دل بر گل

گل شکل گرفته و پخته شده بدون تزیین را سفال می گویند. هر میزان ترکیب خاک رس و آب بهتر صورت گرفته باشد و به میزان لازم ورز داده شود سفال دارای استحکام بهتری خواهد بود و ترک نخواهد خورد. ظروف سفالی بیشتر به عنوان ظروف تزیینی (کوزه و گلدان) استفاده می شوند. سرامیک همان سفال است که روی آن لعابی کشیده شده باشد. این لعاب هم ظرف را مستحکم تر می کند هم امکان طراحی نقوش هنری را روی آن امکان پذیر می کند. امروزه ظروف سرامیکی علاوه بر دست به صورت ماشینی نیز تولید می شوند. این ظروف دارای اشکال منظم تری بوده و می توان سرویس کاملی از آنها تهیه کرد. همچنین نسبت به ظروف سرامیکی دست ساز از قیمت مناسب تری برخوردار هستند. ضمنا قابلیت استفاده در ماکروفر را نیز دارند. ظروف سفالی دست ساز از تنوع نقش زیادی برخوردار هستند و به این دلیل که با دست تولید می شوند کمی ناصافی دارند که این امر به زیبایی و منحصر به فرد بودن آنها کمک می کند.

شهرهای معروف ایران در تولید سفال و سرامیک عبارتند از:

لالجین همدان: این شهر به پایتخت سفال ایران مشهور است. در این شهر از خاک رس برای ساخت انواع ظروف سفالی استفاده می شود. و تولیدات این شهر از تنوع بالایی برخوردار است.

لالجین

شهرضا اصفهان: در این شهر از دو نوع خاک برای ساخت ظروف سفالی استفاده می شود، یکی خاک رس منطقه و یکی خاک سفید که از نقاط دیگر آورده می شود. بیشتر تولیدات این شهر شامل کاسه، بشقاب، گلدان و لیوان و … است. نقوش مورد استفاده بر روی سفال ها شامل نقش‌هایی به رنگ سیاه با خطوط و طرح‌هایی ظریف شامل گل و برگ و تصویر ماهی و پرنده و حیوانات دیگر است که تمام ظرف را می‌پوشاند.

شهرضا

میبد یزد: خاک این شهر از نوع سفید است. و بیشتر ظروف کاسه و بشقاب و … را می سازند. طرح های روی سفال‌ها، تصویر خورشید است و نقوش دیگری که استفاده می‌شود شامل تصویر گل‌های تزئینی، ماهی و پرنده است. این نقوش با رنگ‌های آبی، سبز و زرد و خطوط ظریف سیاه نقاشی می‌شود و از زیبایی خاصی برخوردار است.

میبد

کلپورگان سیستان و بلوچستان: سفالگری در این شهر توسط زنان انجام می شود. و روش کار به شیوه سفالگران پیش از تاریخ است. از خاک رس این منطقه که سرخ رنگ است برای تولید ظروف سفالی استفاده می شود. و ظروف بدون لعاب به بازار عرضه می شود. بعد از شکل دادن به ظروف و خشک شدن، ظروف را با سنگ صیقل داده سپس پیه می مالند و با نقوش سیاه رنگ تزیین می کنند. تولیدات این شهر بیشتر مصرف محلی دارد و به دلیل شباهت آنها به آثار سفالی ماقبل تاریخ بیشتر برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرد و در بازار داخل مشتری کمتری دارد.


نوشته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.